Hakkımızda

ORYA ENERJİ, Orya Holding A.Ş. bünyesinde 2004 yılında kurulmuş olan bir enerji şirketidir.

Enerji şirketleri, 4628 sayılı yasa ve DSİ Su Kullanım Hakkı Yönetmeliği’ne göre, ülkemiz akarsuları üzerinde baraj, regülatör, iletim sistemleri, yükleme havuzu, cebriboru ve hidroelektrik santrali, yüksek gerilim enerji nakil hattı gibi yapıları inşa eder ve işletir. İnşa ve işletme süresi toplam olarak 49 yıldır.

Ülkemizdeki mevcut hidroelektrik potansiyelin değerlendirilerek Türkiye ekonomisine ve enerji pazarına katkıda bulunmak amacıyla, ORYA Enerji Elektrik Üretim A. Ş. tarafından Ordu ili, Kabadüz ve Mesudiye ilçeleri sınırları içerisinde, Pazarsuyu Deresi yan kolu, Armutkolu Çayı üzerinde, Kırkharman Tepe ile Erdaş Tepe mevkileri arasında Çambaşı Regülâtörü; Turnasuyunun yan kolu olan İkizdere üzerinde, Kabalak ve Hamzabey derelerinin birleşiminin hemen mansabında, Taşbaşı Yaylası mevkiinin kuzeyinde, Çambaşı Barajı ve Melet ırmağı sağ sahilinde, Kışlacık Mahallesi sınırları içerisinde, Hasandede Sırtı mevkiinde Darıca II Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı yapılmıştır.

Çambaşı Barajının toplam göl hacmi 3,92 hm3 ve Darıca II Hidroelektrik Santralinin kurulu gücü 75 MWm /74,2 MWe dir. Yılda ortalama 244.580.000 kWs enerji üretimi gerçekleştirilecektir.

Türkiye’deki en yüksek düşülü santraller arasında 1064 m düşü ile II.sırada yer almaktadır. Dünyada ilk 10'un içerisinde bulunmaktadır.